

Mamine greške su slučajni potezi velike ljubavi.
6 najčešćih roditeljskih grešaka pri lečenju mališana
Nije pohvalno za priznati, ali ovo su osnovne roditeljske greške pri lečenju mališana.
Mi roditelji se uvek trudimo (koliko znamo i umemo) da štetne bakterije, viruse i prehlade držimo što dalje od naših mališana. Uspevamo više ili manje, a periodi početka školske godine, prelaz godišnjih doba kao i zimski meseci donose malo više brige oko zdravlja dece. Međutim, pored objektivnih razloga na koje ne možemo da utičemo, postoje i oni za koje smo direktno krivi.
Nije pohvalno za priznati, ali ovo su osnovne roditeljske greške pri lečenju mališana:
1. Lečenje na svoju ruku
U prevodu „sam svoj doktor“.
Teškom mukom priznajem – ja sam bila ta. Ja sam bila ona koja prvo kreće s čajevima, prirodnim lekovima svih vrsta, dijetama, preparatima za koje sam JA mislila da će pomoći… Kupovala sam sirupe na biljnoj osnovi i čekala da se desi čudo. Nekada se to čudo i dešavalo i detetu je stvarno bilo bolje, ali češće se svodilo na produžavanje agonije za 2-3 dana. Ja sam mama koja zazire od hemije, okrenuta sam uvek prvo prirodi, tako da… To je osnovni razlog što sam ovo radila.
Činjenica je da mnoge mame „na svoju ruku“ kupuju lekove, jer ih lekarska praksa uči da se uglavnom koriste jedna ili dve vrste lekova, te se one vode mišlju „šta da se cimamo po čekaonicama, kad će svejedno dobiti tajitaj lek“. To su uglavnom sirupi, kapi za nos, probiotici… za koje ne smatramo da mogu biti štetni za dete (ili bar ne mnogo štetni).
Međutim, neretko se desi da prirodni lekovi i hemija kupljena po ličnom izboru – ne pomažu.
Tada shvatamo da moramo voditi dete kod doktora i tamo započinjemo s greškom broj 2.
2. Laganje, varanje doktora
Kada mi – mame koje prvo same glumimo doktora – dođemo kod pravog doktora – naravno da ćemo bar nešto slagati. Bar malkice spustiti temperaturu za stepen, reći da je dete tek juče dobilo temperaturu (a u stvari je skočila preključe), reći da nismo ništa davale od lekova (a ko zna šta je ko davao)… i tako redom, sve u cilju sakrivanja sopstvene sramote od nedela koje smo uradile.
Taj grozan osećaj ličnog stida prvenstveno pred svojim detetom, sobom, pa tek onda doktorom, bude sakriven nekom malom neistinom, ali daleko od toga da ga možemo izbrisati ili zaboraviti.
Zbog toga neke od nas, iz najbolje namere da budu što bolje mame, da isprave svoju grešku, da dete što pre ozdravi – kreću u bitku s bolešću trudeći se da izbegnu još jednu grešku, onu koja nastaje iz čiste ljubavi.
3. Preterivanje
Preterano utopljavanje, tuširanje, merenje temperature, nuđenje svim i svačim, preterana izolacija, dezinfekcija, konstantno ispitivanje malog pacijenta, kao i drugi oblici dosađivanja preteranom pažnjom – stvarno mogu biti više nego mučni za dete.
Ne samo da ih time gušimo i da smo beskrajno dosadne, nego činimo i kontraefekat lečenju i bržem oporavku.

Autor: Jelena Kovinčić
Kontakt: prodavnica@maminoblago.com
Website: www.maminoblago.com
Jelena je blogerka sa diplomom vaspitača čiji je i lični i profesionalni život usmeren ka deci. Mama jednoj divnoj Ivani i jednom neodoljivom Igoru.
Na Jeleninom blogu možete pronaći zabavne i korisne materijale za rad sa decom. Kliknite na MAMINO BLAGO PRODAVNICA za više informacija.
Zapratite je na njenoj fejsbuk stranici Mamino Blago (@maminoblago) i instagram profilu @maminoblago.