

Stičemo utisak da se svakodnevno na tržištu pojavljuju nove ‘super namirnice’ i da svaka od njih ima neprevaziđeno pozitivno dejstvo po naše zdravlje. Da li je baš tako?
Tradicionalna hrana i prirodni lekovi koji su se koristili u svetu tokom proteklih hiljada godina, danas nose naziv super hrane ili super namirnica. Evo koje su to namirnice i zašto nose taj naziv:
Godži bobice
Zemlja porekla ovih bobica je Kina. Godži bobice su se koristile za dugovečnost. Legenda kaže da je jedan čovek zahvaljujući godži bobicama živeo 252 godine.
Nedavna istraživanja potvrđuju da godži bobice potpomažu jačanje imuniteta i kontrolu krvnog pritiska. Paket antioksidanata koji se nalazi u ovim bobicama ima antikancerogeno kao i zaštitno dejstvo na jetru. Godži bobice su relativno poznate i u našim krajevima a najčešće ih nalazimo u sušenom ili u obliku soka.
Sača inči = inka kikiriki
Za ovu super namirnicu verovatno niste ni čuli ali ovo orašasto voće se tradicionalno koristi u Peruu, Ekvadoru i Kolumbiji. Istraživanja su dokazala da ovo zrno sadrži visok nivo omega 3 i 6 masne kiseline koje mogu da snize nivo LDL-a (lošeg holesterola) a podignu nivo HDL (dobrog holesterola). Takođe je značajno da sadrže sve esencijalne amino kiseline.
Slika: commons.wikimedia.org
Kinoa
Na Andima, hiljadama godina unazad, gajila se kinoa koju nazivaju i “majkom svih žitarica”. Ne sadrži gluten, a ujedno je bogata proteinima i biljnim vlaknima te je značajna u ishrani vegana.
Određene studije su pokazale da je kinoa bogata antioksidantima koji imaju protiv upalno i protiv virusno dejstvo kao i antikancerogena i antidepresivna svojstva. Koristi se kao zrno ili u vidu testenine.
Turmerik
Turmerik zauzima izuzetno važno mesto čak 4000 godina unazad u ajurvedskoj i kineskoj medicini. Koristi se i u današnjoj medicini što ukazuje da ovaj jarko žuti začin ima dokazano preventivno, a u nekim slučajevima i terapeutsko dejstvo, na primer kod određenih vrsta karcinoma. Aktivna supstanca kurkumin ima blagotvorno dejstvo na gastrointestinalni trakt, pankreas i kod osteoartritisa.

Autor: Dijana Radetic
Kontakt: zdravljenadan@gmail.com
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije.
Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM!
Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan